Jachting je nejenom sportem, ale i životním stylem a stále populárnějším způsobem trávení volného času v přírodě. Pojďte si aktivně vyzkoušet tento výjimečný sport, který není doménou jen obyvatel přímořských států. Nastupte v Praze pod Vyšehradem na palubu a vydejte se vstříc novému dobrodružství, příhodný vítr už vane nám…

Budou na vás dohlížet ostřílení profesionálové – Zdeněk Sünderhauf či jiný člen posádky úspěšného a mezinárodně uznávaného Hebe Sailing Teamu, kteří se dlouhodobě úspěšně zúčastňují Mistrovství světa a Evropy na speciálně postavené lodi Hebe V anebo Jan Myslík, profesionální jachtař a závodník, který založil v ČR řadu nových lodních tříd a poskytuje špičkovou, jachtařskou výbavu ve společnosti ProYachting - moderní plachetnice. S nimi získáte základní jachtařské dovednosti, na základě, kterých se budete moci společně s jejich doporučením a pomocí dále zlepšovat. Lekce budeme optimalizovat nejen na základě vašich znalostí i zkušeností, ale zároveň i pružně reagovat na aktuální povětrnostní podmínky. Budete se učit na plachetnici SB20, což je moderní jachta, malá sportovní kýlová plachetnice, která je navržena pro okruhové závody, rekreační plavbu a školy jachtingu.

1.
Jachting pro začátečníky

Jachting pro začátečníky se skládá ze 4 lekcí, z nichž každá se bude konat jednou týdně, v úterý, od 16 do 19 hodin. Cena je 400 Kč za osobu na hodinu, 1 200 Kč za jednu lekci a 4 800 Kč za celý kurz. Na jeho konci mohou zájemci úspěšným složením zkoušek získat Osvědčení o úspěšném složení praktické zkoušky z dovedností potřebných k vedení malého nebo rekreačního plavidla VMP – kategorie “S”.

Plachtit začnete na Vltavě, kde se vám domovským přístavem stane stylový plovoucí bar Kayak Beach Bar na pražské Náplavce. Kromě perfektního zázemí vám nabídne i po tréninkovou relaxaci a možnost vynikajícího občerstvení spolu s nevšedním výhledem na Prahu. Na celý kurz se můžete přihlašovat přes náš rezervační systém, buď jednotlivě nebo jako celá posádka v počtu maximálně 4 osob. Lekce se bude konat při počtu minimálně 3 účastníků.

Co všechno se na plachetnici naučíte?

1. a 2. lekce

Úvodní briefing

zahrnující základy bezpečnosti, terminologii, vázání uzlů, přípravu na plavbu, příprava takeláže a plachet.

Manévry

při vyplutí, vytažení plachet, trimovací prvky plachet, základní práce s plachtami, ovládání plachet, práce na jednotlivých pozicích.

Výměna posádky

na jednotlivých pozicích, stahování plachet a jejich uložení, příprava lodi na zakotvení, manévry v přístavu a zakotvení.

Debriefing

Zhodnocení jednotlivých činností, doporučení dalšího jachtařského rozvoje.

3. a 4. lekce

Úvodní briefing

zahrnující bezpečnost na vodě (plánování plavby, počasí), lodní technika a vybavení, terminologie v sportovním/ regatovém jachtingu, pravidla při závodech, strategie a taktika, fungování a organizace závodního jachtingu v ČR.

Předpříprava

Příprava takeláže a jednotlivých plachet před jízdou, určení pozic na lodi, vysvětlení jednotlivých manévrů u každé pozice.

Vyplutí

Vyplutí a nastavení plachet, příprava genakru, základy manévrů s genakrem.

Trénink startů

Teoretický popis a jednoduchý nácvik, jízda na horní bójku, vytažení genakru, ukázka technik jízdy s genakrem, bezpečné stažení.

Zakotvení

Složení a uložení plachet, manévry při návratu do maríny, vlastní zakotvení.

Debriefing

Vyhodnocení jízd a jednotlivých pozic.

2.
Individuální jachting

Pokud nechcete absolvovat celý kurz nebo Vám nevyhovují termíny společných lekcí, ale jachting vás baví a chcete si ho vyzkoušet, je možné se s trenérem domluvit individuálně. Můžete se přihlásit na samostatné 3hodinové lekce, které se maximálně přizpůsobí „na míru“ Vašim požadavkům a zkušenostem.

Lekce se budou konat vždy po domluvě v pondělí, pokud se společně přihlásí minimálně 2 zájemci. Přihlásit se můžete přes náš rezervační systém, cena je 400 Kč za osobu na hodinu a 1 200 Kč na celou lekci. Začátek i konec lekce bude ve stylovém prostředí Kayak Beach Baru na pražské Náplavce, kde kromě perfektního zázemí zcela jistě oceníte i vynikající občerstvení a netradiční výhled na Prahu z nové perspektivy.

3.
Jachting pro pokročilé

Před tímto kurzem doporučujeme absolvovat kurz Jachtingu pro začátečníky. Vzhledem k tomu, že jachting v Praze má svoje limity, Vaše zkušenosti budeme v tomto kurzu dál rozvíjet na větších vodních plochách, díky čemuž budete moci poznávat krásy Slapského jezera z nové perspektivy. Vítr do plachet budete chytat v lokalitě mezi Rabyní, Ždání a Měřínem, což je největší a nejvhodnější vodní plocha na jachting u nás. Využijte prázdniny a staňte se přes léto uznávaným jachtařem!

Vaším domovským přístavem a nástupním místem se stane přívětivá, asi 50 minut jízdy autem z Prahy vzdálená, Hospůdka na Mýtince (adresa: Čím 26-Osada Hrdlička, Středočeský kraj, Česká Republika 262 03 Nový Knín). Zde se po kurzu budete moci odměnit, poškádlit svoje chuťové buňky.

Tento kurz je jednodenní a koná se každé úterý od poloviny července do konce srpna, od 10 do 16 hod. Nástup na palubu bude v 10 hodin a začnete 40minutovým briefingem na lodi. Následovat bude samotná výuka, kterou strávíte od cca 11 hodin do 15 hodin. Na závěr je naplánovaný 30minutový debriefing a ukončení bude v 16 hodin. Cena je 2 500 Kč za osobu.

Termíny, ze kterých si můžete vybírat, jsou připraveny v našem rezervačním systému. Přihlašovat se můžete buď jednotlivě nebo jako celá posádka v počtu maximálně 5 osob. Lekce se bude konat při počtu minimálně 3 účastníků. Termíny se mohou měnit v závislosti na předpovědi počasí!

Učit se budete pod dohledem těch nejpovolanějších. Věnovat se Vám budou větrem a zkušenostmi ošlehaní námořníci a členové úspěšné posádky mezinárodně uznávaného Hebe Sailing Teamu, Zdeněk Sünderhauf či Jakub Havelka, případně Tomáš Peterka nebo Adam Vrána.

Plavit se budete na sportovní plachetnici, která byla speciálně kvůli tomuto kurzu zakoupena a dovezená z Finska - plachetnice Melges 24. Její pověst ji předchází. Byla postavena v roce 1993 a už o rok později vyhrála cenu „Boat of the year“, vypsanou časopisem Sailing World Magazine. Tím nastavila laťku v kategorii výkonnostních kýlových lodí. O 30 let později si udržuje status lídra v oblasti sportovního jachtingu a může se chlubit 800 prodanými loděmi, které se zúčastňují těch nejprestižnějších závodů napříč 5 kontinenty. Díky svému unikátnímu designu, použitým špičkovým materiálům a až fanatickému zaměření na detaily je předurčena ke snadnému ovládání a rychlosti.  

Melges 24

Délka 7,82m
Počet členů posádky
5
Šířka 2,5m
Hmotnost 809 kg
Balast 327 kg
Maximální ponor 1,52 kg
Plocha hlavní plachty 21 m²
Plocha kosatky
12 m²
Plocha genakeru
56 m²

 

Co všechno se na plachetnici naučíte?

Úvodní briefing

zahrnující bezpečnost na vodě, terminologie v regatovém jachtingu, pravidla a při závodech, strategie a taktika.

Předpříprava

Příprava takeláže a jednotlivých plachet před jízdou, určení pozic na lodi, vysvětlení jednotlivých manévrů u každé pozice.

Vyplutí

Vyplutí a nastavení plachet, příprava genakru, základy manévrů s genakrem,

Trénink startů

Trénink startů pomocí přístrojů – Velocitec, jízda na horní bojku, vytažení genakru, ukázka technik jízdy s genakrem, bezpečné stažení.

Příprava plachty

Příprava plachty Genakru, vytažení a nastavení, technika jízdy, výměna pozic mezi jednotlivými stanovišti.

Použití plachet

Použití plachet Genakeru / Code0 při různých režimech plaveb a nácvik jejich výměn.

Zakotvení

Složení a uložení plachet, manévry při návratu do maríny, vlastní zakotvení.

Debriefing

Vyhodnocení jízd a jednotlivých pozic, předáni certifikátu o absolvování kurzu.

Plachetnice SB20

Moderní jachta, malá sportovní kýlová plachetnice, která je navržena pro okruhové závody, rekreační plavbu a školy jachtingu.

 

Délka 6,15m
Délka na vodorysce 5,50m
Šířka 2,15m
Hmotnost 685 kg
Balast 327 kg
Maximální ponor 1,50 kg
Plocha hlavní plachty 18 m²
Plocha kosatky 9,3 m²
Plocha genakru 46 m²